tailsПривіт всім відвідувачам Zura — Blog, сьогоднішня публікація буде стосуватись категорії “Корисні програми і сервіси”, в якій буде говоритись про операційну систему Tais.

А саме для чого призначена ця операційна система, для чого вона потрібна, які переваги для себе користувач може отримати з цієї системи.

Отож, Tails розроблена спеціально для аноімності в мережі, завдяки цій операційній системі ваші дії ніхто не зможе відстежити, і ви повністю забезпечите себе безпекою, оскільки ніхто не зможе за вами стежити, і ви не будете залишати за собою ніяких слідів.

Tails — це операційна система сімейства Debian Linux, яка основана як вважється більшістю спеціалістами, в галузі безпеки і анонімності в мережі, на самих “крутих” принципах захисту даних.

Для того щоб користуватись Tails, її не обовязково встановлювати як другу чи третю операційну систему на вінчестер, для Tails можна використовувати флешку.

Ця система встановлюється і працює на зовнішніх носіях.

Я почав використовувати Tails десь приблизно місяць назад, на рахунок складності, маю на увазі чи тяжко розібратись як працювати в Tails, то скажу що, нічого складного мною там не наблюдалось. В принципі хто з вас користувався операційними системами сімейства “nix”, то тому ще легше буде розібратись, як в Tails працювати.

 

Далі коротко охарктеризую  функціональність  Tails.

Отож, в Tails любі зроблені вами зміни, мається на увазі установки різних пакетів будуть стерті, після того як ви припиняєте роботу з цією операційною системою. Звісно що, можна і обійти таку заборону, оскільки для цього випадку в системі передбачений спеціальний розділ, який називається “Persistent”, і саме там можуть бути збережені  пакети які ви встановите.

При виключенні цієї системи, вони будуть стерті, але при повторному запуску  Tails, система їх встановить заново.

Ще один прикол, не зважаючи на те що Tails, можна встановити як 64 – бітну, ну і як 32 — бітну звісно що також, але всерівно, всі пакети програм які працюють в цій операційній системі, всі 32 – бітні.

Тому  я встановлював 32 — бітну систему, оскільки в мене ця система на флешці, і  встановивши саме 32 — бітну версію системи, самі знаєте що буде можливість використовувати її на будь якому компютері, мається на увазі на компютері з 32 – бітним ядром.

В мене є системник, процесор в ньому з 32 – бітним ядром, тому 64 – бітна система працювати на системному блоці не буде.

Хоча в більшості випадків я всерівно запускаю Tails на ноутбуці, ноут в мене з 64 – бітним процесором, але по суті якщо “прикинути” тоді який сенс встановлювати  64 – бітну систему, якщо в Tails всерівно всі програми які встановлені, розраховані для тридцяти двох бітних процесорів.

 

На рахунок того чи тяжко встановити цю операційну систему, і як встановити Tails.

На офіційному сайті розробників, присутня сторінка по встановленню Tails, я користувася цією інструкцією що на сторінці, і встановив Tails на флешку з першого разу, без проблем.

Для цього, бажано використовувати ті інструменти які там описані, в основному це стосуєься програми яка встановить Tails на флешку, програма називається “Universal-USB-Installer”, бажано використовувати саме цю програму а не використовувати інші, які також призначені для устоновки операційних систем на флешку, або на інші портативні носії.

Скажем, такі як програма “Rufus”.

Можна також на відеохостингу, в YouTube знайти багато відеороликів, в яких показано як використовувати Tails через віртуальну машину “VirtualBox”, або іншу “віртуалку”, але якщо взяти до уваги такий факт, що Tails сама по собі дуже прожорлива на оперативку, а ще плюс і “віртуалка” до цього всього.

В Tails ставиться  дуже багато обмежень, і підключення хостів в Tails можливе тільки через Tor, а в такому разі  віртуальна машина не зможе вийти в мережу, вийти то звісно що можливо і через “віртуалку”, оскільки на відеороликах показано як користуватись системою через віртуалку.

Передивившись один з відеородиків бачу що буде потрібно і з брендмауером “паритись”, і ще можливо якісь інші дії застосовувати.

Тим більше, після кожного запуску системи, це прийдеться знову робити, “паритись” знову і знову з налаштуваннями, в загальному прикинувши все за і проти, я вирішив користуватись так як описано в інструкціях, на офіційному сайті.

Це установка на флешку, через програму “Universal-USB-Installer”, і коли встановили вже систему, її запустили, тоді буде потрібна ще одна флешка, яка і встановить остаточно Tails, вставляється друга флешка, і вже з операційної системи Tails, встановлюється на другу флешку.

Звісно, що комусь з вас буде не зрозуміло, для чого потрібні дві флешки.

Якщо ви встановите Tails на одну флешку, то операційна система також буде працювати так само, можна також нею користуватись, і в принципі не встановлювати на ще одну флешку.

Але  цю флешку можна буде відкрити, і прочитати файли і папки які там знаходяться, а ось як на другу флешку, на якій Tails встановиться вже з першої флешки, дістатись до файлів буде не можливо.

Як бачити тут все на ваш розсуд, я використав для установки Tails, дві флешки. 

Скажем якщо система злетить, то перша флешка завжди підстрахує, з неї також можна запустити Tails, і покористувавшись, встановити заново на другу флешку.

Які ще характерні риси можна добавити до Tails, крім Tails по анонімності існують і інші операційні системи, але ця вважається більшістю фахівцями самою найкращою. Tails для роботи в мережі використовує браузер Tor. Хоча можна і свій браузер використовувати, але тоді анонімність стає гіршою.

Ну що ж, як встановлювати цю операційну систему, дещо вже розтлумачено, отож коли переходите на сайт розробників програми, посилання нижче:

https://tails.boum.org/

і там все в принципі зрозуміло описано, правда англійською, тому вам знадобиться перекладач.

Плагінів по перекладу текстів в мережі можна знайти безліч, багато таких можна знайти і встановити для свого браузера, переклади до речі робляться  плагінами цілком зрозумілі.

Ну що ж, перейшов я щойно на сайт авторів операційної системи, і бачу що на сторінці в самому низу, присутня деяка інформація про  цю систему.

tails1

Tails побудований на  Debian,  Free Softwear означає що це вільне програмне забезпечення, ви “можете завантажувати, використовувати, і ділитися нею без будь – яких обмежень”, але продавати не зможите цю операційну систему.

Система  посилає весь свій трафік через Tor, хватає мабуть вже характеристик,  але  ще уточню що таке Debian, це  операційна система, сімейства Linux.

Отож  в правому боку в меню, клацаємо клавішою миші “Install Tails”, і вперед.

tails3

Наступна сторінка, знаходиться текст “lets start the jorney”, дослівно перекладається як “давайте розпочнемо вже подорож”, ну що ж давайте, клацаємо саме туда на кнопку,  і на сторінці на яку ми перейшли, там вибираємо варіанти, зверху текст підсказка “Which operating system are you installing Tails from?” означає з якої операційної системи ви встановлюєте Tails.

tails2

В мене Windows, тому я клацаю на потрібну кнопку.

Присутня також можливість встановити  Tails і через інші системи, можливо користуєтесь Debian Ubantu або Mint, це системи сімейства Linux.

tails4

До речі, в мене до  Tails було бажання встановити якусь одну з систем сімейства  Linux, це Ubantu, і якби не Tails, скоріш за все всановив би  Ubantu.

Наступна сторінка, зверху нагадування що ви встановлюєте Tails через Windows, там знаходяться два варіанти, клацаємо зліва де текст “Download and install”, опис що потрібно буде використовувати дві флешки, але як я вже зазначав що запуститься Tails і з першої флешки.

tails5

Далі кнопка lets Go, але завантаження образу “ICO” ще не почнеться, здійсниться перехід на сторінку з якої  завантажується  сам образ системи, а також програма інсталятор системи Tails на флешку.

Отож пункт на сторінці “1/7 Download and verify the Tails ISO image”, саме тут завантажуєте образ системи, три варіанти, я вибрав по замовчуванню, це самий перший варіант, завантажування образу через додаток Firefox.

Зрозуміло, що для цього у вас в системі повинен бути встановлений браузер Mozilla Firefox, якщо у вас відсутній даний браузер, то встановлювати його не обовязково, можна завантажити образ і через  торент.

Пункт “2/7 Install an intermediary Tails” в ньому завантажується програма, через яку і потрібно встановлювати Tails на флешку.

tails7

Коли завантажили образ і програму установщик “Universal-USB-Installer”, запускаємо установщик “Universal-USB-Installer”, і в ньому виставляються налаштування.

tails8

1 Step — з випадаючого списку вибираємо назву “Tails”.

tails9

2 Step — виставлямо місце розташування образу “Tails”.

tails10

3 Step — флешку на яку буде встановлена “Tails”, і виставляємо галочку біля тексту, щоб відформатувати флешку в Fat32.

Галочку можна і не виставляти, якщо у вас саме цей формат файлової системи, але якщо NTFS тоді мусово, оскільки “Tails” відноситься до систем сімейства Linux, а  Linux в NTFS взагалі не працює.

Хоча для систем сімейства Linux використовують свою файлову систему, але і з Fat32 також працюють, а з  NTFS ні.

Ну і все запускаємо установщик, чекаємо поки всі файли встановляться, після чого буде можливість  користуватись “Tails”, перезапустивши компютер і запустивши операційну систему  “Tails”.

І вже з самої “Tails” шлях

Applications → Tails → Tails Installer Install by Cloning.

встановити на другу флешку “Tails”.

На цьому все до зустрічі !