Post_115Привіт всім відвідувачам Zura–Blog, сьогоднішня тема публікації буде присвячена тестуванню веб–сайтів. Тестування веб–сайта похоже з випробуванням будь–якого створюваного продукту.

Коли наприклад констроюють автомобіль, спочатку розробляють а потім тестують її прототип. Похожим способом тестується і веб сайт.

Створюються максимально екстримальні умови експлуатації, проводяться “crash–test” і інші тести, для того щоб переконатись що функціональність тесту на висоті.

І як за звичай в ході тестувань знаходяться різні баги (помилки) в системі, і їх краще повністю виправити на стадії тестування, щоб не допустити в подальшому нарікань зі сторони клієнта.

Тестування веб сайту  це процес який завершує створення проекта. Тестування передбачає добре сплановану структуру, і відпрацьовану послідовність дій про яку буде йти мова в цій публікації. Тестування веб сайту це передостанній, і дуже важливий крок, перед публікацією сайту в мережі  інтернет.

Цей крок може виявити уязвимі місця, помилки, неувязки. В чому якраз і заключається сенс даного етапу, це підкреслює його важливість.  

Можна провести цікаву паралель, наприклад порівняти тестування з прослуховуванням музичного треку. Звукорежисер, записав трек, прослуховуючи його пропускає через різні процедури тестування для того щоб, предявити його слухачам в ідеальному виді.

Він буде прослуховувати його на різних пристроях, починаючи з касетних магнітофонів 🙂 (жартую звичайно), і закінчуючи різними аудіосистемами. До речі в мене навіть десь завалявся один з касетних плеєрів, на жаль касет уже не має, і музику вже дуже рідко слухаю.

Корисно зберігати ретро речі, в майбутньому можна буде й продати. Згадав зараз про свій “Атарі,” компютер колись такий був, цінність на той  час велику представляв. Але запустити на ньому хоча б одну гру так і не вдалось, так як картрідж був потрібний.

Народ тоді темний був в техніці, і ніхто не мав поняття як на “Атарі” запустити гру. Я лише на ньому тупо програмні коди набирав які були в інструкції, але память в самому пристрої була настільки малою, що навіть графічне зображення без додаткового запамятовуючого пристрою запустити було не можливо.

До речі пробував здати той “Атарі” в комісійний магазин, та на жаль ніхто не купив, потім касетники появились спеціально для ігор. Але в той же час на горизонті також зявились перші ігрові приставки, і звісно за “Атарі” забулось.

Вибачаюсь, що так багато тексту уділяю давно забутій речі, але хочу дописати дуже цікавий факт. Приблизно півтора року назад, може трошки більше, знімаючи пусті шкляні банки на закрутку з чердака, несподівано натрапив на “Атарі”, він знаходився в звичайному  кульку з яким більшість ходять в магазин.

Вобщому стало цікаво чи він запрацює, навіть тяжко уявити десятки років компюьер простояв майже на вулиці. Приніс додому почекав годину, бо якщо техніка довго знаходиться на вулиці без упаковки, її не можна зразу включати.

Включив  все підєднавши, і знаєте нічого дивного на початку не було, компютер не працював, але через деякий час індикатор загорівся, і на екрані появилось зображення. Уявити складно після десятки років простою, щоб техніка запрацювала.

Бейсік в ньому старий ще, набирати потрібно числа в кожному рядку, інакше видає помилку, о це я розумію прилад тест витримав. А які зими морозні були. Гаразд продовжую про тестування.

Отже веб–дизайнер перед запуском повинен перевірити свою скажем так продукцію, на любій платформі, і в любому браузері, чи на любому пристрої з доступом в інтернет. Означає що має зробити все, щоб його веб сайт появився в найкращому виді перед користувачами інтернет мережі.

Перевірка HTML.

Перший етап перевірки вашого веб сайту заключається в тому, щоб ви переконались чи ваш сайт підтримує дійсний код html. Дійсний означає чи не має помилок або лишніх не працюючих символів. Наприклад ви видалили не потрібне посилання, але не зовсім уважно і залишили частинку коду від посилання. Сторінка всерівно буде відображатись, але для валідатора вона не дійсна. Тестування можна зробити в режимі on–line, перевірити дійсність.

Перевіряється за допомогою  валідаторів.

Валідатор — це програмне забезпечення, яке виконує перевірку коду на сумісність загальноприйнятими стандартами консорціуму W3C.

W3C validator.

WDG validator.

Ваш браузер може ігнорувати деякі помилки, і всерівно буде відображати сторінки, але є ризик що ці помилки можуть привести до проблем з відображенням в інших боаузерах.

Деякі програмісти допускають по різним причинам використання недійсного коду HTML. Для прикладу вважають що деякі сторінки використовують non–standart NOINDEX (тег який не відповідає стандарту) для забезпечення роботи з їх ресурсами деяких пошукових систем.

Для того щоб використовувати цей трюк html, необхідно щоб браузер допускав помилки при перевірці дійсності HTML. Це застосовується тільки тоді коли є необхідність для маркування типу non–standart.

Ви можите протестувати ваш веб сайт, використовуючи валідатор W3C Validator. Він доступний за адресою.

http://validator.w3.org  

Валідатор надає безкрайні можливості для перевірки коду документа HTML оскільки ми можемо перевірити документ який знаходиться як і за адресою URL для веб сайту, так і документ який знаходиться на локальному компютері.

Спочатку вводимо адресу URL

Запускаємо перевірку, клацнувши кнопку Check.

w3c

⇑W3C Validator

Для перевірки я вирішив протестувати свій  сайт Zura-Blog  за допомогою валідатора котрий знаходиться на ресурсі http://validator.w3.org/check?uri=ruszura.in.ua

Як наприклад виправити помилку, візьмемо мою  Line 922 , Column 22: there is no attribute “data-transition” відкриваємо веб редактор і шукаємо  номер 922 в кодах знаходимо рядок де знаходиться цей код.

Дивимся в валідаторі, нижче відображається  пояснення  про помилку, зокрема  як виправити помилку, але на англійський мові, копіюуем англ текст і переводимо в програме google translete tool після читаємо як виправити і приступаємо.

Але в  даном випадку рядок коду належить скрипту лічильника відвідуваності, тому виправляти не рекомендується.

Далі такими самими діями виправляем інші помилки. Ви також можите самі перевірити як працює валідатор, для цього  спецально зробивши помилки в коді. І вам зразу валідатор вкаже не тільки помилки, але і спосіб яким чином ви можите їх виправити.

Після того як ви виправите виявлені валідатором помилки, згідо інструкціями які будуть міститись в рапорті валідатора, програма повідомить що в нас дійсний документ HTML.

Перевірка CSS

CSS можна перевірити таким же чином як і HTML. Для перевірки CSS також існує інструмент, наприклад  W3C CSS Validator. В випадку перевірки CSS  хочу зазначити, що ви будете мати справу з такими ж процедурами, що і при перевірці HTML. В деяких випадках нам може стати в нагоді форматування CSS non–standart.

В такому випадку, як і в випадку перевірки HTML, ми введемо URL веб сайту, який ми хочимо протестувати, потім клацаємо кнопку  Check.

І далі результат, який ми отримаємо, якщо помилок не буде і валідатор вкаже що наш код  CSS дійсний, тоді ми можемо перевірку показати відвідувачам. Яким чином, ми можемо вписати взяті з ресурсу спеціальні  іконки, які будуть показувати що сайт пройдений перевіркою на дійсність CSS.

Непрацюючі посилання

Звісно що ніхто не хоче мати сайт з непрацюючими посиланнями. В мережі присутньо безліч інструментів більшість з них працюють в режимі on–line і вони допоможуть їх виявити. Я вирішив звернути увагу на Xenu link. 

Xenu link — це окремий додаток, який не працює в режимі on–line. Додаток працює на вашому компютері і має можливість надати багато звітів по вашому вебсайті. Найближчим часом протестую цей додаток, і незабаром опублікую. На цьому буду закруглятись, в принципі до тестування сайту слід відноситись серйозно, особливо до непрацюючих посилань.