Post_87Привіт сьогодні ми познайомимся ще з одною технологією, яку використовують в розробці сайтів, це мова обєктно–орієнтована мова скриптів JavaScript.

В попередніх публікаціях були викладені матеріали по Java, ознайомившись в даній публікації з мовою JavaScript зразу можна буде переконатись що ці дві мови крім похожої назви не мають нічого спільного.

Java і JavaScript вірішують зовсім різні завдання в розробці сайтів, тому я вважаю важливо їх також розрізняти, а не здійснювати помилку вважаючи звязок між ними.

В принципі схожість між ними хоча ідуже маленька але все таки є, це те що технологія JavaScript також являється даволі складною, а синтаксис мови запозичений від мови програмуванн С++.

JavaScript — це  обєктно–орієнтована мова скриптів, яка використовується для розробки вбудованих додатків, які виконуються як на стороні клієнта, так і на стороні сервера.

Частіше за все вони виконуються в формі JavaScript в клієнтській частині і реалізуються в додатку у вигляді інтегруємого веб–браузером компонента, що дозволяє розробляти покращені інтерфейси і динамічні веб–сайти.

JavaScript використовує можливості середовища, в якому виконуються написані на ньому сценарії. JavaScript являється діалектом стандарта ECMAScript і охарактеризований як динамічна мова скриптів.

На JavaScript вплинули багато мов. Його не рідко порівнювали з іншими мовами програмування, але в підсумку прийшли до висновку, що JavaScript це в дійсності особлива мова.

Історія і назва JavaScript 

JavaScript була розроблена Бернардом Айхом (Brendan Eich) із Netscape і називалась Mocha. Пізніше мову переіменували в LiveScript, а потім в JavaScript.

Зміна LiveScript на JavaScript співпало в додаванням Netscape в браузер Netscape Navigator, підтримку технології  Java

JavaScript вперше була представлена і введена в версію браузера Netscape 2.0 b3 в грудні 1995року. Назва викликала  розглубленість, так як складалось враження що мова являє собою версію Java.

Багатьма це було розцінено як маркетинговий хід Netscape, щоб просунути JavaScript

JavaScript, не зважаючи на назву, не повязана по суті з мовою програмування Java, хоча є невеличка схожість, це те як я згадував на початку публікації, обидві мови використовують синтаксис похожий з синтаксисом С.

В кінцевому підсумку схожість Java і JavaScript повязана тільки з назвою. Назва даної мови — це результат маркетингової політики Netscape і Sun.

Ключові моменти JavaScript наслідовані від мови програмування Self і Scheme

JavaScript — являється зареєстрованою торговою маркою компанії Sun Microsystems. Із за широкого успіху JavaScript як мова scripting client–side (сценарії які виконуються на стороні клієнта) для веб – сторінок фірма Microsoft розробила сумісний діалект мови, який називається Jscript.

Для  того щоб уникнути проблем з торговою маркою. Jscript додав нові методи даних, щоб виправити недружелюбні методи із  JavaScript, які основані на java.util.Date.

Jscripr був включений Internet Explorer 3.0 в серпні 1996 року. Діалекти сприймаються як аналогічні, так що терміни “JavaScript” і “JScript” використовуються як взаємозаміняємі.

Мова JavaScript стала одною із самих популярних технологій в веб програмуванні. Хоча спочатку більшість професійних програмістів старались обмежити дану мову.

Поява AJAX (Asynchronous Javascript And XML “Антисинхронні JavaScript і XML” ) в JavaScript знову привабило до мови увагу, забезпечивши мові популярність серед професіоналів програмістів.

 

AJAX — техніка програмування для створення інтерактивних веб–додатків. Дозволяє зробити сторінки більщ швидкими шляхом обміну невеликих обємів даних з сервером, завдяки чому відпадає необхідність завантажуувати сторінку після кожної дії користувача.

Техніка направлена на підвищення інтерактивності, швидкості і простоти використання веб–додатків.

Результатом стало розповсюдження бібліотек, що позволяє підвищити значність практики програмування на JavaScript.

Мова получила більш широке застосування за межою браузера, що можна побачити на платформі server – side.

Можливості JavaScript

Міняти стилі елементів, міняти сторінку, писати на ній текст, додавати і видаляти теги. 

Виконувати запити до сервера і завантажувати дані без перезавантаження сторінки (AJAX) 

Реагувати на події скрипт очікує, коли відбувається якась небудь подія (закінчення завантаження сторінки, клік миші і тому подібне) і відповідати на виконання визначеної функції.

Виводити повідомлення, встановлювати і зчитувати куки і багато інше.

Як функціонує  JavaScript

Додатки, створені на JavaScript, вбудовуються безпосередньо в вихідний текст HTML–документа і інтерпретуються браузером по мірі завантаження цього документа.

 

JavaScript не призначений для створення автономного додатку. З допомогою JavaScript можна міняти текст завантажуваного HTML– документа і реагувати на події, повязані з діями відвідувача (клік миші) або міняти стан документа чи вікна (закінчення завантаження).

Основні правила 

всі індентифікатори реєстрозалежні 

в назвах змінних можна використовувати букви, підкреслювання, символи долара, арабські цифри.

назва змінної на може починатись з цифри

для оформлення односторінкових коментарів використовують // багатосторінкових і звнутрішньосторінкових коментарі починаються з /*і закінчуються */

Як і люба мова програмування JavaScript функціонує на основі деяких функцій, класів, виразів і т.д.

Обєктна–орієнтованість являється важливою особливістю  JavaScript. Програмісту доступно багато обєктів документи, гіперпосилання, форми, фрейми і тому подібне.

Обєкти характеризуються описом інформації (властивостями) і можливими діями (методами). Іншими словами,

властивості обєктів – це дані, повязані з обєктом,

а методи – це функції для обробки даних.

В мові JavaScript  є три вида обєктів

  • вбудовані обєкти
  • обєкти браузера
  • обєкти створені програмістом

JavaScript підтримує наступний набір вбудованих обєктів Array, Boolen, Date, Global, Function, Math, Number, String.

Массив в JavaScript являється екземпляром вбудованого обєкта Array. Нумерація обєктів в массиві починається з нуля.

З допомогою методів вбудованого обєкта Date можна виконувати різні дії з годинником компютера.

Обєкти браузера являються тим інтерфейсом, з допомогою якого сценарій JavaScript взаємодіє з користувачами  і HTML– документом, завантаженим в вікно браузера, а також самим браузером.

З допомогою властивостей і методів цих обєктів можна виконувати різні операції в вікні браузера, завантаженим в це вікно HTML– документом, а також над окремими обєктами, розміщеними в HTML– документі.

Практично в любому сценарії  JavaScript необхідні такі обєкти як вікно window і документ – document.

Включення сценарія JavaScript в HTML–документ здійснюється з допомогою тега <script>.

Приклад

<HTML>

<HEAD>

<meta http-equiv=Content-Type content=”text/html; charset=windows-1251″>

</HEAD>

<BODY lang=RU>

<H1>My first script </H1>

<SCRIPT LANGUAGE =”JavaScript”>

<!– document.write(“Це не я”);

//–>

</SCRIPT>

</BODY>

</HTML>

Розглянемо наведений приклад

SCRIPT – дана команда повідомляє браузеру про початок тіла скрипта

LANGUAGE =”JavaScript” – повідомляє браузеру що для написання скрипта використовується іменно JavaScript

<!– – початок блоку коментарів, це необхідно для того щоб, браузери не розуміли сценарію, не відображали сценарій як простий текст в тілі документа, а браузер розуміючий сценарій ігнорував символ коментаря.

Далі сам скрипт, тут для обєкта з іменем document викликається метод write. В якості параметра йому передається текстовий рядок “Це не я”. При цьому документ буде виглядати так, як рядок який знаходиться на місці сценарія.

 //–> кінець блока коментарів.

</SCRIPT>– повідомляється браузеру, що скрипт закінчився, тег являється обовязковим.

На цьому закінчую публікацію, в зоні горизонтального меню найближчим часом появиться сторінка JavaScript в якій в табличному варіантів буде розміщено оператори які застосовують в JavaScript, модифікатори, метасимволи і т. д.

З повагою Руслан !


user_97

На Zura-Blog розміщені матеріали які стосуються обєктно–орієнтованої мови скриптів JavaScript, матеріали можна знайти в верхньому меню навівши курсор мишки на кнопку JavaScript або перйти за наступними посиланнями нижче