zura-blog protocolПривіт всім відвідувачам Zura — Blog, сьогоднішня публікація також буде присвячена  питанню, “як працює мережа“, продовження попередньої публікації, в попередніх матеріалах говорилась що для роботи інтернет мережі потрібне обладнання.

А саме сервери, вони знаходять один одного за рахунок унікальної IP — адреси, і працюють за рахунок програмного забезпечення яке поділяється на два типи, це клієнтські і серверні програми які тісно співпрацюють один з одним.

Також для мережі існує принцип побудови компютерних систем, який називається “Архітектура”, існує декілька різновидностів архітектури, в попередній публікації мова йшла про архітектуру яка має назву “клієнт – сервер”, або двохзонна архітектура.

Якщо передбачити ще одну серверну програму між клієнтом і сервером, яка буде виконувати обробку запитів, то така архітектура буде мати назву трьохзонна, а однозонна архітетура наділяє інтернет – програми функціями і клієнта і сервера.

Отож кліентськіі серверні програми щоб розуміли один одного, точніше взаємодіяли, повинні використовувати якийсь елемент, цей елемент називається “протокол”. В сьогоднішній інтернет мережі застосовують безліч протоколів. Одні протоколи працюють на самому низькому рівні і визначають базові можливості передачі даних. Інші працюють над першими, і визначають можливості більш високого рівня.

Самий перший, і базовий протокол якраз і носить назву Internet Protocol або IP (протокол інтернета). Він визначає базові функції інтернет мережі, які стосуються простої передачі даних, це спосіб написання адресів, формат в якому передаються дані через мережу, і звичайні засоби захисту від збоїв, які можуть виникати. Протокол ІР, просто передає дані від одного компютера до іншого.

Другий базовий протокол, працює над першим протоколом ІР, називається Transfer Control Protocol (протокол управління передачою), або ТСР, І КОРИСТУЄТЬСЯ ПОСЛУГАМИ ПРОТОКОЛУ ІР по передачі даних. Перш за все протокол ТСР виконує передау даних від одної програми до іншої. Він відрізняється від ІР тим, що для ІР немає різниці чи призначений даний фрагмент інформації наприклад, веб серверу, чи клієнту електронної почти.

Для ТСР має, і для цього він вводить підтримку портів, і також для цього реалізує додаткові структури даних, які передаються в складі основної інформації. Крім цього ТСР забезпечує можливість гарантованої доставки даних. Він строго слідкує щоб ні один фрагмент даних не був втрачений при передачі, а якщо втрата стається то він буде направлений повторно.

Протоколи ТСР і ІР настільки “зєднались” один з одним, що іх на даний час позначають одною абреавітурою, та й взагалі більшість їх вважає одним протоколом ТСР/IP. 

Ці два протоколи низького рівня, використовуються всіма інтернет прорамами. Далі мова піде про остальні протоколи, це протоколи високого рівня, використовуються тільки визначеними кліентами і серверами, і також ними ж реалізуються. Ці протоколи працють поверх ТСР/IP.

До речі акцентую зразу увагу на словах “кліентами і серверами”,  кліентом або клієнтська програма, називають компютер на якому працюєте ви, точніше це ваш компютер, а сервером звісно що той компютер з якого ви хочити отримати фрагмент інформації, на який ви надіслали запити.

Протоколи високого рівня визначають, вид передаючих даних, це веб сторінки, листи, миттєві повідомлення, формат інтернет адрес які вказують на фрагмент інформації, набір команд з дапомогою яких клієнт вказує серверу, що йому потрібно отримати, а також формат додаткових даних які відправляються в деяких випадках клієнтом серверу, або наоборот.

Протоколів високого рівня безліч, кожен інтернет сервіс використовує свій протокол високого рівня, або відразу декілька конкурентних, або призначених для різних завдань. Самий популярний інтернет сервіс це WWW ВИКОРИСТОВУЄ ДЛЯ РОБОТИ HTTP (Hyper Text Transfer Protocol) протокол гіпертекста.  

HTTP — самий відомий інтернет протокол, електронна почта використовує зразу три протокола. Протокол SMTP (Simple Mail Transfer Protocol) простий протокол передачі для почти, використовується для відправки листів, клієнтом серверу.

Протокол POP3 (Post Office Protocol VER 3) застосовують для передачі листів від сервера до кліента, а протокол IMAP (Internet Message Access Protocol) протокол для доступу почти в мережі створений для того щоб найближчим часом замінити POP3.

В принципі по протоколах все, в цій публікації лише коротка характеристика щоб не дуже досвідчений інтернет користувач, отримав хоча б якесь поняття для чого використовуються протоколи. Свої особисті протоколи використовують різні системи месенджерів (миттєві повідомлення), FTP, інтернет – телефонія, чати і т.п.

Також існує ряд протоколів, з допомогою яких різні серверні програми обмінюються один з одним службовими даними. В принципі якщо охорактеризувати всі протоколи, тоді для цього потрібно мабуть написати цілу книгу, оскільки я вважаю в таких детальних характеристиках потреби не має,  та і в веб дизайні знати як працюють всі протоколи також необхідності не має. На цьому все до зустрічі.