zura-blog tcpПривіт всім відвідувачам Zura – Blog, сьогодні продовження публікації “Основні принципи роботи інтернет мережі”, в минулій публікації мова йшла про протоколи, якими передається інформація. 

Згадуючи попередні публікації про серверні і кліентські програми, в котрих я вказував що на одному серверному компютері одночасно можуть працювати декілька серверних програм, аналогічно і на одному клієнському компютері можуть працювати одночасно декілька клієнтських програм.

При цьому і серверні і клієнські програми можуть одночасно передавати і приймати дані, не заважаючи один одному. А яким чином, або за рахунок чого все це відбувається,  буде говоритись в сьогоднішній публікації.

Поїхали,  приступаю розяснювати, отож протокол ТСР робить канал доступу до інтернету  на безліч окремих каналів, які називають портами ТСР. Кожен порт ТСР має свій унікальний номер, таких унікальних номерів может бути більше шістдесяти тисяч.

Таким чином, дані які призначені для різних програм, передаються через різні порти, крім того дані які передаються через різні порти, не змішуються один з одним, або правильніше буде сказати, дані які передаються через один порт не змішуються з іншими даними. Власне порти і потрібні для того, щоб забезпечити передачу даних, від одної програми до іншої.

Які саме порти, використовуються для передачі даних від одної програми до іншої, у зразу виникнє запитання, відповідь очевидна, що все повинно залежати від протокола, по якому ці програми працюють.

В принципі всі програми які працють по одному протоколу, і клієнські програми і серверні програми, використовують для передачі інформації, запити від клієнта до сервера, і відповідь від сервера до клієнта, спеціально виділений для таких завдань порт. Він називається керуючим. Саме через цей порт браузер передає запити до сервера, а сервер повертає браузеру повідомлення про успішну передачу даних, або наоборот повідомлення про помилки які виникли в процесі передачі.

Візьмемо для прикладу електронну почту. Саме через такий порт клієнт електронної почти передає серверу команди на отримання списку нових повідомлень, а сервер відправляє клієнту відповіді, які містять кількість нових повідомлень, або вказує що нових повідомлень не має.

Кожен протокол визначає номер порта, який використовується в якості керуючого порта по замовчуванню, тому він так і називається, “порт по замовчуванню”.  Для протокола НТТР портом по замовчуванню являється вісімдесятий порт, для SMTP — тридцять пятий порт, для протокола POP3 — сто десятий порт.

Тепер як на рахунок самих даних, а дані якраз то і можуть бути передані через любий порт, який в даний момент не зайнятий передачею даних, і не являється портом по замовчуванню для якогось не будь протокола. Порт для передачі даних уже вибирається сервером, який повідомляє номер порта клієнту, в зворотньому повідомленні.

Давайте для кращого розуміння візьмему HTML сторінку або любу веб сторінку, яку ми завантажили раніше. Коли ми відкриваємо сторінку, браузер передає серверу запит через керуючий порт 80, — це порт по замовчуванню для протокола НТТР. Отримавши цей запит сервер, завантажує файл і виявляє, що для передачі даних браузеру з цього файлу можна використовувати такий то порт, з таким то номером.

Любий може бути, який не занятий передачею іншого файлу, і не являється портом по замовчуванню для іншого протоколу, або інших протоколів. Після чого сервер знову через керуючий порт 80, відсилає браузеру відповідь, в який говориться що для передачі даних з файлу на який браузер подав запити, потрібно використовувати такий то порт, ну наприклад порт з номером 1289.

Браузер отримавши відповідь, починає завантажувати файл, на який надавав запити, саме через цей порт, який йому вказав сервер. Завдяки такий передачі, ми, користувачі інтернет мережею, можем завантажувати з сервера зразу декілька даних, звісно що й можливе одночасно з  сервера завантаження декілька великих файлів, наприклад багатогігових фільмів, і всі вони будуть завантажуватись не мішаючи один одному. А керуючий порт при цьому, завжди вільний.

Більш досвідчений веб майстер, який безперечно вже має достатньо досвіду роботи з локальним сервером, знає якщо виникає необхідність, то в якості налаштувань можна вибрати інший керуючий порт, який відрізняється від порта по замовчуванню.

Такі налаштування можуть стати в нагоді в різних випадках, наприклад якщо користуєтесь пакетом програм від Денвер, і у вас запущена програма Скайп, яка використовує той же порт по замовчуванню що і Денвер, то не має такої необхідності відключати Скайп, а в Денвері в налаштування просто вказати інший порт по замовчуванню.

Така процедура може стати в нагоді коли вам потрібно буде одночасно працювати з локальним сервером, і відправляти миттєві повідомлення через скайп,  або спілкуватись в онлайні через відеозвязок. Також може стати в нагоді коли на сервері плануєте використовувати одночасно дві однотипні серверні програми, і ці програми повинні працювати одночасно. Звичайно що одна з них вже буде використовувати керуючий порт по замовчуванню з номером 80.

Інша якій також по замовчуванню в налаштуваннях встановлений вісімдесяти порт працювати не зможе з першою одночасно якщо ви в налаштуваннях не вкажите їй любий інший порт. Точніше просто виставити інший номер для використання порта по замовчуванню.

В принципі то і розуму багато не треба, оскільки при запуску подібної програми у вас в вкладці зявиться повідомлення, що такий то порт занятий, і для роботи програми потрібний інший порт, а далі якщо ви бажаєте продовжити роботу з програмою то для цього як за звичай програма сама вибирає інший порт, вам лиш потрібно клацнути на кнопку “Ок”.

На цьому все до зустрічі!