zura-blog IPv4 IPv6Привіт всім відвідувачам Zura — Blog, продовжую викладати до вашої уваги матеріали які стосуються інтернет мережі, а саме як вона працює, і в сьогоднішній публікації буде говоритись про інтернет адреси.

В принципі в першій публікації яка стосувалась такого питання як працює мережа, говорилось про подібне, це ІР – адреси, завдяки яким компютери знаходять один одного в мережі.

ІР — адреса являє собою шістнадцяткове число, яке  індентифікує компютер, і ІР — адреси безпосередньо використовують протокол ІР. Цей протокол вважається ключовим протоколом в мережі. Власне мабуть завдяки чому і отримав таку назву “Інтернет протокол”.

ІР — адрес вважається старою різновидністю адресів, такі адреси виникли на початку  епохи інтернет мережі. Взагалі то інтенет адреси які вказують на компютери поділяються на дві різновидності, це ІР — адреса і доменні імена.

Зразу мабуть виникає питання, а чому саме використовують дві різновидності, відповідь одна спробуйте самі запамятати комбінацію з декілька чисел щоб правильно ввести адресу, і отримати доступ до потрібної інформації. Отож, звісно можна запамятати пару чисел для якогось одного ресурсу, а для декілька, набагато легше запамятати доменне імя.

Зараз мабуть і це не є така вже й необхідність, оскільки в пошуковиках можна ввести одне звичайне слово,  і в закладках також можна зберегти потрібний ресурс, але  мова сьогодні, не про сервіси і додатки з яких краще переходити на потрібні сайти, а про те як функціонує мережа.

Отож як вже згадувалось в  публікаціях на Zura — Blog, кожен компютер підключений до інтернет мережі, повинен мати унікальну ІР — адресу, в іншому випадку він просто не буде працювати в мережі, точніше інтернет мережі, оскільки ви також можите, і в себе в дома створити свою домашню мережу.

В самого було таке бажання, роки три назад, купити сервак не дорогий, роутер, і створити власну домашню мережу.

ІР — адреса вказується або вручну, в налаштуваннях протокола ІР, (в основному застосовується якщо створювати власну домашню мережу), або автоматично присвоюється спеціальною програмою, яка працює на сервері, через який даний компютер виходить в мережу. Називається “шлюз”.

Технологія автоматичного надання, або правильніше буде сказати, присвоювання ІР адреси, і використання адресою службового протоколу, називається DHCP.

Dynamic Host Configuration Protocol — це протокол динамічної конфігурації вузла, а програма яка працює для роздачі ІР — адрес, називається DHCP – сервер. Існують два стандарти формування ІР — адрес, які відрізняються по кількості формуючих їх шістнадцяткових чисел, а також  дві версії протокола що іх підтримують.

IPv4 — стандарт який передбачає для формування ІР — адреси чотири цифри, наприклад ІР — адрес 10.26.256.23 відноситься до стандарту  IPv4, оскільки як порахувати числа, то їх буде чотири. Даний стандарт дозволяє сформувати більше ніж чотири мільярди унікальних адрес. Цей стандарт виник ще давно, тоді компютерів  не було так багато як на даний час, не говорячи уже про ті які були підключені до інтернет мережі, їх звісно що був мізер.

Мабуть тоді творці інтернет мережі і не думали що їх творіння стане таким монстром.

Наступний стандарт IPv6, формує адреси так само як і попередній, правда із шести чисел. Завдяки чому унікальних ІР — адрес можна створити ще більше.  Приклад — 10.26.7.256.23,10

Його створили в звязку з тим, що крім компютерів до мережі почали підключати і інші прилади, мобільки або вже зараз смартфони, планшети, найближчим часом та і вже зараз підключається побутова техніка,  плазмові або LCD панелі, зараз без функції яка надає можливість підключатись до мережі мабуть уже і не знайдеш, скажем SMART TV, і багато ще можна вказати.

Давніше ще,  памятаю приставка PS2 (соні плейстейшн2), можна було також підключити до мережі, знаєте не давно випадково зайшов на один з европейських інтернет магазинів, там якраз сонька четверта пропонувалась, ціна сто сорок можливо трохи більше евро. Якщо подумати, що для европейця є сто сорок евро, а що для нас з вами 😡 .

Звісно що  в звязку з тим що до мережі почали підключати крім компютерів інші прилади, то інтернет адрес стандарту IPv4 найближчим часом вже не буде вистачати, тоді і вирішили зайнятись втіленням новішого стандарту IPv6. Цей стандарт створений для того щоб вирішити  завдання, з нехваткою адресів, завдяки йому можна сформувати безліч адресів, якщо я не помиляюсь на кожного жителя можна виділити понад триста мільонів, в такому випадку цього вже явно буде достатньо.

Хоча на даний час всерівно ще використовується стандарт IPv4, він користується більшою популярністю чим стандарт IPv6 .

Давайте тепер розбирем переваги цієї різновидності інтернет адрес, перевага одна її без всяких там “перероблень” чудово розуміє протокол ІР на відміну від доменних імен, але як для нас з вами то запамятати всього лише десять таких адрес, порівняно з доменними іменами, в принципі а комусь можливо  і легше памятати числа, чим назви.

Власне із за цього, і мабуть а також із за розширення інтернет мережі, була розроблена і втілена нова система, а точніше ще один різновид інтернет адрес, це доменні імена. В результаті чого вся мережа була поділена на домени, а точніше на домені зони. На початку створення Zura — Blog, саме перші публікації були присвячені такому поняттю як домен.

Можливо наступна публікація буде присвячена доменним іменам, спочатку передивлюсь свої перші публікації, на цьому все до зустрічі.