zura-blog123Привіт всім відвідувачам Zura – Blog, в сьогоднішній публікації буде говоритсь про системи завдяки яким функціонує компютер. Більшість функцій і можливостей персональних компютерів забезпечується трьома програмними китами.

Розпочнемо з самої базової системи введення – виведення BIOS (Basic Input Output System) називається так тому, що включає в себе основний набір програм введення – виведення, завдяки яким операційна система і прикладні програми можуть взаємодіяти з різними приладами компютера. Це базовий рівень.

З одної сторони BIOS можна розглядати як складову частину апаратних засобів, з другої сторони вона являється якби одним з програмних модулів операційної системи. Подібний модуль появився в перших восьми розрядних персоналок, працюючих під керівництвом операційної системи CP/M.

Крім програм взаємодії з апаратними засобами на фізичному рівні, система BIOS містить програму тестування цих засобів при включенні живлення компютера. Вона називається POST (Power On Self Test). Важнішим компонентом являється також програма початкового завантажувача.  Вона необхідна для завантаження операційної системи з відповідного зовнішнього запамятовуючого пристрою. (накопичувача).

Раньше систему BIOS (Basic Input Output System) розташовували в мікросхемах ПЗУ (ROM BIOS), зараз ж для її збереження використовують електронну перепрограмуєму флеш–память. Це дозволяє легко модифікувати  BIOS, додаючи доповнюючі функції для підтримки найновіших пристроїв, підключаємих для персонального компютера.

Але не варто спішити експерементувати! Такі операції потребують детальної підготовки. При найменшій неточності знадобиться допомога кваліфікованих спеціалістів і з чималим досвідом, щоб вивести ваш компютер із коми. Існують також і віруси, які атакують життєво важливу область памяті обчислювальної системи.

Хоча мікросхеми флеш памяті можна легко перепрограмувати — це все ж таки різновидність ПЗУ і використовуються вони для збереження незмінної нормальної роботи, компютера  інформації. Якщо для роботи програм BIOS потребує зберігати поточні дані, то для їх тимчасового збереження використовуються ячейки загальної памяті системи (ОЗУ).

Але є ще одна область памяті, з якою постійно взаємодіють базове програмне забезпечення. Інформація тут може змінюватись при роботі, але повинна зберігатись при виключенні і включенні живлення.

Це енергозалежна напівпровідникова CMOS RAM, в якій зберігається інформація показника системних годин (обновляється кожні 55 мілісекунд), і поточні подробиці конфігурації компютера: кількість ОЗУ, тип накопичувача т.д. В цій інформації мають потребу програмні модулі системи BIOS. 

CMOS — це технологічні моменти, які забезпечують мале енерговживання. Енергозалежні ці мікросхеми тільки тому, що постійно живляться від акамулятора, розташованого на системній платі компютера. В системі BIOS присутня спеціальна програма (Setup), яка дозволяє змінювати вміст CMOS памяті для оптимізації деяких налаштувань компютера.

MS–DOS і WINDOWS — це вже наступний, системний рівень програмного забезпечення. На даний момент це самі популярні операційні системи для персоналок. Точніше сказати MS–DOS була самою популярною, а WINDOWS стала самою популярною операційною системою. До речі можна сказати що обидві ці системи MS–DOS і WINDOWS продаються з успіхом, світовим гігантом програмного забезпечення – корпорацією Microsoft.  

Її заснував в 1975 році Білл Гейтс, студент який так і не довчився в Гарвардському Університеті, зараз один із самих багатих людей Америки. В 1955 році коли народився майбутній засновник великої імперії програмного забезпечення, в цілому світі нараховувалось всього лише пятсот обчислювальних машин. Самого ж терміну “програмне забезпечення” в сучасному розумінні взагалі не існувало.

Цей термін появився тільки в шістдесятих роках двадцятого століття. І до Гейтса ніхто не задумувався над тим, скільки програмне забезпечення коштує. При роботі на великих компютерах це було загальнодоступне і нічиє.

І Білл подумав, створив і продав свою першу програму (до речі інтерпретатор Basic) фірмі, яка випускала один із перших в світі персональних компютерів – восьмирозрядний Atary. Точніше спочатку продав а потім створив. При цьому виявилось що в комерційних цілях студент Гейтс використовував майже весь час університетський компютер.

Коли потім все притихло, Білл виступив проти традицій безкоштовного розповсюдження програм, назвав це кражою. Як сміють програмісти – любителі, красти його кровний Basic, на створення якого, тільки самого машинного часу було потрачено сорок тисяч доларів. (Basic був розроблений в 1964 році професорами Дартмутського коледжу Томасом Курцем і Джоном Кеменіна).

Йому повезло побачити новий ринок, ринок програмного забезпечення, який розростався з бурхливим ростом персоналок. І Гейтс почав діяти на випереження, деколи в ущерб якості, але прицьому ціпко утримуючи споживача в накатаній колії.  І ось до недавна ще девять із десяти персоналок були обладнання програмним забезпеченням колишньої компанії Білла Гейтса, Microsoft.  

Хоча і на даний час якщо взяти до уваги персоналки системник або ноутбук, то мабуть також девять із десяти будуть з програмним забезпеченням від Microsoft, тільки справа в тому що персоналки (системник або ноутбук) починають поступатись смартфонам і планшетам.

Які в свою чергу оснащені іншими операційними системами, одна з яких це також стрімкорозвивающийся Android, операційна система яка вже мабуть не поступається операційній системі від APPLE, під Android зараз розробляються багато додатків, та й до речі існують додатки завдяки яким в себе на компі, під керівництвом операційної системи від Microsoft, ви зможите запускати програми створені для Android.

Сьогодні корпорація Microsoft втратила цей ринок, обидві корпорації випереджають на даний час Microsoft, але Microsoft це не тільки системні програми, фірма випускає і інший конкурентноздатний софт. Зараз, практично майже ні один офісний заклад не обходиться без пакету Microsoft Office.

І хоча, можливо тільки в США програмне забезпечення від APPLE користується більшою популярністю, а так в цілому більшість функцій і персональних компютерів забезпечується трьома програмними китами, це BIOS MS-DOS і WINDOWS.

На цьому мабуть буду закруглятись, хоча зараз на думку спало таке питання, якщо створити якийсь скажем програмний конгломерат, запхати його в компютер і нехай працює, виконуючи одночасно функції і базового, і системного, і службового рівня. А зверху загрузити прикладне програмне забезпечення. Редактори, транслятори, перекладачі, ігри, мультимедія. Супер було б, але на жаль працювати не буде.

Компютер може бути створений на основі різних процесорів, материнських плат, мати різні додаткові пристрої, але при цьому він буде чудово працювати і функціонувати під керівництвом одної і тої ж версії операційної системи Windows.

Різні апаратні конфігурації можуть бути обладнанні відповідно різним базовим програмним забезпеченням, яке управляються основними апаратними компонентами машини. Базове програмне забезпечення, надає іншим програмним рівням одинакові набори функцій для взаємозвязку з “залізом”.

Але додаткові компоненти модеми, аудіо відео плати потребують, дозавантаження до своїх керуючих програм — драйверів. 

До зустрічі