virtualПривіт всім відвідувачам Zura — Blog, сьогоднішня публікація буде стосуватись віртуальних машин, вирішив я посидіти над таким типом програм, “прикинути” для чого віртуалки мені можуть бути потрібні.

Звісно, що мені відомо, що віртуальні машини дозволяють мати на компі декілька операційних систем.

Правда говорять що функціональність цих операційних систем (такі системи називають “гостьовими”),  не така сама як в основних.

В основному, віртуальні машини використовують для тестувань різного виду програмного забезпечення, для перевірки роботи різних операційних систем, скажем для ознайомлення як працює, та чи інша операційна система.

Тому і функціональність операційної системи, яка встановлена через “віртуалку”, можливо не така як в операційній системі, яка встановлена, як основна операційна система на компютері, ну і мабуть також не така як в другій, чи третій операційні системі.

Але всерівно, цікаво все ж таки попрацювати з іншими операційними системами, я маю на увазі, операційні системи іншого сімейства,  не в системах одного і того ж сімейства, наприклад системи сімейства “Windows” XP,7,8,10.

Читав я на форумах, що багато зараз “народу” париться з “Mac”, —  (макентош), операційна система від Apple Inc, ну і системи сімества Linux, ці системи також стають все більш популярними.

Я і сам також зараз “присів” на одну із операційних систем сімейства “nix”, називається “Kali Linux”, і хоча “Kali” вважається складною операційною системою навіть для самих “ліноксолюбів”, маю на увазі тих, хто давно вже сидить на “Linux”, мені всерівно кортить працювати саме з “Kali Linux”.  

Згадав щойно одного чувачка, давно вже правда було, говорив  що “Linux” тупа ОС, ну система аж ніяк не може бути “тупою”, складною можливо, хоча розібратись і виставити загальні налаштування для мене було зовсім не складно, не виходить поки що з vpn, але підключаю “проксі”, зрозуміло що тут все складніше ніж в “вінді”, але ж тупого там я нічого не бачу.

До речі, програма яка відображає відео в “Kali Linux”, точніше сам інтерфейс плеєра, мені взагалі дуже сподобався, зручно ним користуватись, і відео будь якого формату можна відразу після установки передивлятись, не потрібно шукати і вставляти кодеки.

Відзначу також ще одну прогу, встановлюється по замовчуванню в “Kali Linux”, і ця програма дозволяє робити скріншоти, а також записувати відео з екрану монітора, і відео досить якісне створює, в принципі як вже відзначав, з загальними налаштуваннями впорався без проблем, не було в мене потреби шукати інформацію в “неті”. 

Звичайно що, по іншому все в “Linux” ніж  у “Windows”, в системах “Linux” є такий елемент як “термінал”, і саме через “термінал” вводяться команди, а саме вписуються в “терміналі” літери, символи, цифри, і на виконання клацається клавіша “Enter”, після чого запускається програма.

virtual1

 в системах “Linux” є такий елемент як “термінал”

Файли зберігаються також через “термінал”, і програми для цієї операційної системи, також встановлються через цей “термінал”, для цього потрібно в “терміналі” вводити команди.

Хоча, в принципі любу програму в “Kali Linux” можна також відкривати і як у Windows, клацнувши клавою миші на значок програми, але прийнято в  “Linux” все запускати через “термінал”, тим більше що люба програма всерівно працює через нього.

Взагалі чому саме використовують термінал, вважається заради безпеки, оскільки якщо працювати з програмою через термінал, а не через графічний інтерфейс, точніше програма в якій відсутній графічний інтерфейс, вважається що в такій програмі не має “дир”, через які зловмисник може проникнути в вашу систему.

“Kali Linux” — взагалі то створена для того, щоб перевірити, чи є ці “дири” у вас на сайті, або в вашій операційній системі, “дири” — через які може проникнути зловмисник, ті програми, які встановлються разом з цією операційною системою по замовчуванню, створені саме для того, щоб протестувати ваші прилади на вразливість, скажем прінтер, а також сайт і т.д.

І також перевірити ваші паролі на надійність, а саме наскільки ваш пароль надійний, як легко його взламати методом перебору, скільки витратиться на це часу. Адже пароль може бути простенький, і часу може зайняти на це дві три години.

А можна і такий пароль виставити, що прийдеться і рік підбирати. Зрозуміло що рік ніхто не буде підбирати пароль, але можуть бути у вас на сайті, а точніше в базі даних, через яку працює ваш сайт, в ній можуть бути помилки, якими може скористатись зловмисник, і звідтам отримати для себе потрібно інформацію. 

“ДИРИ”, так ще називають вразливість в компютерній термінології, саме “ДИРИ” дадуть можливість отримання зловмисниками, якоїсь вашої цінної інформації.  

Тому “Kali Linux” вважається такою операційною системою, яка не кожному може підходити, якщо взяти таке поняття як комфортність, то звісно що серед Linux — систем, краще вибрати собі якусь іншу, скажем Ubantu або Mint.

Я не є “гуру” по Linux — системам, сам не що давно почав ними цікавитсь, але серед багатьох “лінуксоїдів”, саме Ubantu або Mint, ввважаються самими прийнятними.

Ну і власне, я не що давно сам примітив, з одного ресурсу з якого я скачую “проги”, і на тому ресурсі присутній розділ який призначений саме для  Linux — систем, і до речі, саме для Ubantu і для Mint є в наявності ціла “копиця” різних програм, від відомих виробників.

Це саме ті програми які використвуються в “Windows”, і іх можна також встановити і в Linux — системах, звісно що всі програми які використвуються в “Windows”, не можуть бути безкоштовними для Linux — систем.

Але пишуть, що є деякі хороші програми під “Windows”, і за які прийдеться заплатити щоб користуватись цими програмами в “Windows”, а ось саме для Linux — систем, ті “проги” можна встановити  безкоштовно, ну і звісно що користуватись ними.

Звісно  щоб перейти на іншу операційну систему, то спочатку закортить якось би дізнатись, як працює, або скажем, чи функціонує ця програма так само, як би вона мала функціонувати у “Windows”, але як дізнатись, відгуки то одне, хтось скаже так, а хтось скаже що ні.

І гадай, чи встановлювати другу операційну систему на “комп”, а що як що в “прозі” взагалі дуже “врізана” функціональність.

Якраз і для цього створені віртуальні машини, які нададуть таку можливість, і перш ніж встановити одну з  Linux — систем, як другу операціну систему в себе на “компі”, її можна встановити через віртуальну машину, і в “віртуалці” вже перевірити як працює ця “прога”.

 

Ось і навів приклад одного з варіантів,  для чого використовують віртуальні машини.

Я взагалі то, спочатку для “Kali Linux” вибрав варіант з Live — версією. 

Live — версія це така версія яка працює як основна, але в цій версії не має сенсу встановлювати додаткові програми, програми можна встановити тільки в основну версію, оскільки в Live — версії не зберігаються файли, ця версія для ознайомлення.

Для того щоб більше дізнатись про те як працює бажана операційна стистема, якраз і віртуальна машина повинна стати в нагоді, саме віртуальна машина може надавати таку можливість, крім встановлення повної версії операційної системи, також можна давати, скажем мати можливість встановлювати в цю операціну систему, різні програми, додатки, ну і зрозуміло що тоді, ви повністю зможите протестувати можливості вибраної операційної системи.  

Ну і додам ще від себе, встановив я через “віртуалку” назва VMware Workstation Pro “експішку” Windows XP, і скажу що все там працює “вері гуд”, все працює супер, вид на екрані також суперовий, програми в ту Windows XP, встанолються без проблем, і в цій системі, яку я встановив через “віртуалку”, все в ній працює так, як би вона була встановлена, як єдина операційна система.

Звідси зрозуміло, що висновок один, не має ніякого сенсу встановлювати тепер Windows XP (експішку) як другу операційну систему.

Через VMware Workstation Pro, “експішкою” навіть зручніше користуватись. Просто підвів клавішу миші до вкладки з програмою VMware Workstation Pro, клацнув і ви вже в іншій операційній системі.

Захотілось  повернулись назад в рідкну, або в основну, без проблем, “ноу проблем” як говориться, не потрібно відключати “експішку”, і завантажувати Windows 7, а просто клацнути “клавою” на вкладку, і вже в іншій операційній системі.

Скажу що це стосується тільки VMware Workstation Pro, в Virtual box трошки не так, там вигляд операційної системи гірший на багато, не встановлються драйвера для відеокарти разом з віртуальною машиною, маю на увазі що зразу не встановлюються, щойно як ви створили віртуальну машину, і в цю віртуальну машину встановлюєте операційну систему.

Але драйвера для вашої відеокарти, в створеній операційній системі, в Virtual box не будуть встановлені, звісно що існує варіант встановити драйвера для відеокарти, але одночасно коли ви встановлюєте операційну систему в Virtual box, в щойно створену в віртуальну машину, то автоматично драйвера для відеокарти встановлені не будуть, і відповідно вигляд не такий.  

В VMware Workstation Pro встановились драйвера разом з “гостьовою системою”, ну і коли я запустив і попрацював з “експішкою”, яка була встановлена в віртуалну машину VMware Workstation Pro, то скажу ніяк не сподівався, але  справді, все там так як би була встановлена “експішка”, як основна система.

На рахунок Oracle VM VirtualBox я нічого подібного поки що не скажу, хоча по зручності переходу з однієї системи на іншу, то можливо і різниці не має, я різницю не замітив, якою зручніше користуватись, хоча все  ж таки комфортніше як для мене це, в VMware Workstation Pro, сам інтерфейс в VMware Workstation Pro мені більше подобається, хоча інтерфейс і в Oracle VM VirtualBox також “за—сь”.

На рахунок того, в якій із них легше  розібратись, як працювати, то і там, і там, якщо не мали справу ще з віртуальними машинами, то буде не легко вам розібратись, мені прийшлось трошки як говориться “почіхати маківку”, поморочився з цим, але  розібрався, звісно що ще не повністю, вже є встановлені в віртуальній машині дві, а точніше три операційні системи, які створені мною  через “віртуалку”,  і всі системи працюють.

Були свої нюанси, це стосувалось як і інтернет підключення, і розпізнавання флеш накопичувачів, а також того питання як зробити, щоб  через “гостьову систему”, мати доступ до файлів і папок, які знаходяться в основній операційній системі.

Для того що все це отримати, скажем доступ в інтернет, можливість глянути якийсь фільмак у себе на компі, або точніше сказати відкрити файл який знаходиться на жорсткому диску, оскільки система яка створена через “віртуалку”, це  є “гостова” система, і після встановлення “гостьової” ОС, до будь якого файлу з свого жорсткого диску, з “гостьової”  системи ви не дістанитесь.

До файлу звісно що можна дістатись, але щоб цей файл запустити на виконання, вам прийдеться “почесати репу” і “попаритись”, ну в цілому, потрібно розбиратись як працювати звіртуальною машиною.

Поки що більшу функціональність з двох “експішок”, в мене видає та операційна система, яка встановлена через VMware Workstation Pro, і навіть через дисковод, в тій “гостьовий” операційні системі, є можливість встановити прогу, і інтернет працює, і до всіх своїх файлів і папок які на компі в мене, також  є можливість дістатись.

Флеш носії поки що “гостьова” операційна система не бачить, але тільки в VMware Workstation Pro, хоча слід також взяти до уваги що ця прога все ж таки платна, тому можуть бути свої нюанси, (прога все ж таки платна).

Скажу що не дуже мені потрібна флешка в гостьовій “експішці”, хоча в Oracle VM VirtualBox мені вдалось підключити цю функцію, можна в тій віртуалці дістатись до файлів і папок які знаходяться в флеш накопичувачі.

Але з “загальною папкою” в Oracle VM VirtualBox проблема, маю на увазі  отримання можливості користуватись всіма файлами і папками, які знаходяться на своєму “компі”, і щоб додати для “гостьової” системи можливість бачити всі диски на компі, то в Oracle VM VirtualBox, потрібно буде з налаштуваннями добряче поморочитись.

 

Для чого ще може пригодитись віртуальна машина.

Втулю для прикладу, сюда ще свій випадок, я взагалі то любитель різної техніки, якщо зараз вже не дуже аж так цим “страждаю”, то раніше кожного дня заходив в магазини для електротехніки.

Дуже давно придбав я одну “штуку”, музикальний центр називається. Тоді мр – 3 міг відтворювати, а це вважалось на ті часи круто.

Музикальний центр називається філіпс, можна одночасно в ньому пять дисків утримувати, і перключатись між пятьма дисками, наприклад є якась пісня на одному диску, завантажили слухаєте, а закортіло вам іншу пісню послухати.

Але вона знаходиться на жаль на іншому диску, що тоді робити, зрозуміло що потрібно виймати диск, і вставляти інший, той в якому знаходиться бажана пісня, а ось і ні, оскільки цей музикальний центр, надає можливість в собі розташувати пять дисків.

Взагалі супер тоді ця “штука” рахувалась. А ще враховуючи той факт, що компа в мене ще не було.

Та й не думаю, що комп в багатьох тоді був. Тому такий центр вважався крутою “штукою”, не памятаю вже точно скільки я за нього “відстігнув бабла”, майже на халяву, правда халява в чотириста восімдесять гривень, на той час це сто, чи сто пятьдесять зелених, навіть зараз і не віриться що були такі часи, що  сто пятьдесять зелених знайти в себе було без проблем.

Зберігся центр в мене в ідеальному стані, найшов не щодавно в мережі сайт, точніше “комісійний магазин”, де приймають стару техніку, ну думаю, для чого він потрібний мені вже тепер.

Музон я як слухаю, то зовсім інший, на дисках такого не має, тай записувати вже музон на диски я навряд чи буду, хоча є в мене ще “сідішки” в нявності, і до речі “вербатінки”, хорошої якості рахуються.

Ну думаю раді цікавості, “звякну” по телефону в той магазин, писалось що вони скуповують стару техніку, за хорошу ціну. Думаю як за хорошу ціну, то спитаю, позвонив,  і як говориться “йшли би ви в шорокую, з такою хорошою ціною”.

Згадав я, що до цього центру, в інструкції був в наявності диск з програмним забезпеченням, і шнур usb, довгий в півтора метри.

Прикинув собі, якщо шнур йшов в комплекті з довжиною в півтора метри, а може навіть і цілих два метри є, і диск там також йшов в комплекті, то ймовірніше за все, то програмне забезпечення, яке є на тому диску, повинно би  надавати можливість музикальному центру, програвати файли з компютера.

Знаєте прикинув, не погано би було, підєднав ноут через usb – ішку до музикального центру, відкрив файл на програвання, і бутласка, ось призначення центру, а то стоїть роками, як включу його раз в рік, для профілактики, техніку по любому мусово де коли включати.  

Думаю, давай щось “замутити” з цим. Правда сам диск з програмним забезпеченням я давно вже загубив, тоді навіть і не знав, для чого він потрібний, не було в мене і компа тоді, інструкція була на англійський мові, а сторінок в ній з тисячу мабуть, памятаю дуже груба “книженція” була, а на картинці показано було що центр, можна підєднати до компа.

Монітор компа був намальований ще з випуклим екраном, диск я давно вже загубив, якраз як появився в мене “комп”, приблизно роки три після того як я купив цей центр, тоді і згадав за диск, і тоді хотів ще підєднати центр до компа,  але диск так ніде і не знайшов, а то що драйвер можна скачати і через інтернет, тоді ще не знав.  

Правда інтернет в мене ще через рік появився, після того як придбав “комп”, але на той час вже до компа купив акустику діфендер, за якістю звучання звісно що крутіша чим центр, тому і забув за цю ідею.

Ось не що давно згадав, ну і давай шукати в мережі  потрібний драйвер для центру, знайшов я цей драйвер в мережі, але за дві тисячі четвертий рік. Зрозуміло що моя сімка не підходить, потрібна експішка, але встановлювати зараде такої ідеї експішку не кортить.

Тим більше, щоб функціонували на компі, дві системи від Windows, то “експішку” потрібно встановлювати першою, а Windows 7 другою, звідси мусово видаляти сімьорку, встановлювати експішку, і потім сімьорку.

Зрозуміло що повним “придурком” потрібно бути, щоб заради такого, проробити все це, але знаю що є “віртуалки”, які створені для цього, чув що тяжко в тих програмах “паритись”, тому ніколи і не сидів на віртуалках.

Але заради вже такої справи, вирішив спопробую. І “бавлюсь” я вже тиждень з віртуалками, хоча з драйвером для центра нічого не получилось, прийшлось ще й два рази комп перезапускати, оскільки під час встановлення драйвера в гостьовій системі, створеній на Oracle VM VirtualBox, програма зависала.

Зрозуміло що в дві тисячі четвертому році, ескішки не було з сервіс паком три, а з першим, чи навіть без сервіс паку, саме таку “експішку” я вже не знайду, потрібно буде на віртуалку 95 вінду ставити, і в Windows  95 мудохатись. З Windows  95 я не працював, думаю цікаво буде.

До речі на рахунок віртулок, то скажу що не думав, що це така “прикольна” штука, не щодавно ще й “мас” встановив, ну скажу просто супер, знаєте сидиш на одній системі, і якось скучно, ну цікаво просто інші системи випробувати.

Читав що багато вважають Oracle VM VirtualBox найкращою по віртуалках, ну не знаю, я поки що більш до VMware Workstation Pro, тай взагалі не розумію, як може бути безкоштовна Oracle VM VirtualBox, краща за VMware Workstation Pro.

Звісно що в VMware Workstation Pro може де що не працювати, програма тож платна, і коштує о – го – го, так придбайте ліцензійну і тоді робіть висновки, те що в мене usb не бачить вважаю дурницею, а ось те що всі системи які я за тиждень протестував, і які встановлені через віртуалку, всі в  VMware Workstation Pro  працюють без доганно.

В  Oracle VM VirtualBox, в мене стоїть також “експішка”,але вигляд в ній як я вже казав, не порівняти з видом експішки в VMware Workstation Pro, і курсор миші в гостьовій системі створеній віртуальною машиною Oracle VM VirtualBox, також працює гірше ніж в VMware Workstation Pro.

Хоча цілком і в Oracle VM VirtualBox можна тестувати різні операційні системи, в VMware Workstation Pro як для мене то кращена багато. В самій системі все комфортно без глюків і затримок, так як би натуральна була встановлена.

Ну що ж буду закруглятись, раджу встановити одну з віртуальних машин, і спробувати юзати через інші операційн системи — цікаво все таки.

На цьому все до зустрічі !