zura-blog23Привіт всім відвідувачам Zura – Blog, продовжую викладати матеріали які хоча і не дуже то стосуються веб дизайну, а скоріше стосуються інформатики, проте  як я не раз вже зазначав, знання лишніми не бувають, тим більше матеріали по інформатиці.

А знання по інформатиці дозволять краще зрозуміти для чого потрібні мови програмування, і взагалі як працює компютер, також і розробку сайту зараз тяжко уявити без застосування різних мов веб – програмування.  

Давайте спочатку розберемо для чого компютеру програма, персональні компютери які ми так полюбили, і які для багатьох з нас стали можна сказати вже головною потребою, можна навіть сказати такою як їжа, хоча звісно без компютера можна прожити, але тим менше, поки що компютери не стали нашими братами по розуму.

Це дуже складні програмуємі, універсальні, цифрові автомати. Вони призначені для накопичення, збереження, і обробки інформації, для управління різними обєктами і процесами. І всі  компютери роблять це за рахунок  програм,  створених людиною.

Програма — це логічно упорядкована послідовність команд, необхідних для управління компютером, тому програмування відноситься до створення послідовності команд, необхідних для вирішення потрібного завдання.

Для чого ж все – ж  такі потрібні мови програмування? Ви включили компютер і скажем так “викликали джина з бутилки” (всі мабуть чули таку казку). Але як тоді спілкуватись з “джином” якщо він спілкується на невідомій мові. В дійсності сучасні ЄОМ поки що не навчились розуміти людину, значить людина повинна сама засвоїти мову машин.

Компютер — це цифровий електронний пристрій і управляється електричним сигналом, послідовністю імпульсів напруги. Кожна команда задається своїм числом, до якого відноситься визначений набір імпульсів.

Послідовність імпульсів створює машинний код. Це означає що програма на машинній мові являє собою послідовність чисел. Засвоїти таку мову дуже складно, і досить незручно. Тому в машинні коди складають тільки короткі керуючі програми, які повинні виконуватись з максимальною можливою швидкістю.

Крім того людина при розрахунках керується десятковою системою числення. В такій системі в кожному розряді використовується одна із десяти цифр. Від “ноль” до “девяти”. В компютерах використовується двійкова система, в якій використовується тільки дві цифри “нуль” і “один”.

Для написання програм розроблені спеціальні компютерні мови. Вони складаються із символів і слів, які зрозумілі спеціальній програмі перекладачу — “транслятор”. Транслятор перетворює початковий текст програми на компютерній мові в машинний код компютера. Тільки в такому виді програма може бути виконана.

Теоретично програму можна написати і засобами  людської мови, але автоматично перевести її в машинний код неможливо із за високої неоднозначності дійсної мови.

Мови програмування — штучні мови. Від дійсних мов вони відрізняються обмежиним числом “слів”, значення яких зрозуміло транслятору, і дуже строгим правилам запису команд (операторів).

Що ж все таки програма? З цим поняттям ми зіштовхуємось практично кожен день. Хочимо чи ми написати книгу, або хоча – б твір, все починається з розробки плану, перед наприклад тим як вийти в магазин за покупками — ми складаємо список, збираємось приготувати нове блюдо, шукаємо рецепт. Програма це і є план, список послідовних дій, які необхідно виконати для досягнення поставленої цілі.

Точність і детальність плану програми залежить від вашої цілі. Покупки наприклад можна здійснити в довільному порядку, при приготуванні блюда важливо не тільки строго слідкувати за послідовністю дій, але і за дозуванням продуктів. Вид і деталізація програми залежить від її прогнозуємого виконання.

Якщо ви хочите чаю, то можите просто попросити когось не будь попросити скіпятити чайник. Тоді  уже потрібні додаткові вказівки, де взяти чайник, воду, сірники. Аля як що той кого ви попросили скіпятити чаю іноземець, тоді потрібно застосовувати якісь лінгвістичні знання, або пояснення на пальцях.

Для складання компютерної програми потрібно не тільки правильно вибрати шлях до поставленої цілі, але і добре вивчити пристрій і можливості свого компютера. Ще раз хочу взяти за приклад східну казку в якійговориться про могутнього джина, який здатен творити чудеса. Такий джин покірно служить кожному хто знає потрібні заклинання. Якщо хазяїн забув або спутав заклинання, тоді джин відмовляється йому служити.

Компютери ведуть себе подібно таким джинам. “Заклинаннями”  для ПК служать програми, які складаються людьми, програмістами. Машина акуратно виконує всі дії, вказані в програмі. Але програми повинні складатись строго по визначеним правилам. Тільки правильно написана програма може заставити ЄОМ правильно служити своєму хазяіну.  

Джини в казці з одинаковою  готовністю виконували і добру і злу волю свого повелителя. Так і компютер пендантично наслідує вказівки любої програми, в якої не має порушення формальних правил. Він веде себе розумно, якщо розумна програма, значить і програміст. І помилятись сам компютер практично не може.

Ймовірність апаратних збоїв мала. Можливість помилятись і виправляти помилки дана тільки людині. А машина тільки виконує і повторює їх.

Підсумок.

Якщо бажаєте засвоїти програмування, то не варто засмучуватись на перших порах. Потрібно терпеливо і наполегливо виявляти і виправляти помилки, шукати способи їх усунення. Не обвиняти в всьому комп, оскільки виправляти помилки можите лише ви. Порушуючи форми запису програми призводить до того що транслятор не зможе зрозуміти призначення оператора і видасть повідомлення про синтаксичну помилку.

На цьому все, до зустрічі.