zura-blog26Привіт всім відвідувачам Zura – Blog, в сьогоднішній публікації буде говоритись про програмне забезпечення, без якого звісно що не зможе функціонувати ні одна електронно обчислювальна машина.

В попередніх публікаціях була розглянути структура ЕОМ. Всі її частини, до яких можна “доторкнутись” називається апаратним забезпеченням (hardwear). Але для того щоб компютер працював цього не достатньо.

Чи маєте ви бажання  пограти на компютері, або всього навсього просто скласти пару чисел, вам спочатку потрібно буде в память компютера ввести програму.  Це набір інструкцій, в якому міститься більш детальне завдання компютеру.

Для написання програм існують спеціальні компютерні мови, вони складаються із слів і символів, які компютер може зрозуміти і перетворити у свій власний, електронний машинний код. Програми і дані вводяться в ЕОМ, і називаються програмним забезпеченням (softwear). Без програм наш компютер може тільки гудіти вентилятором.

Але в свою чергу і чи потрібна програма без виконуючої апаратної частини. Звісно що ні, бо якщо програма навіть присутня у вас, скажем “надрукована на аркуші” або у вигляді файлу на запамятовуючому пристрої, це всього лише буде просто макулатура. З чого звісно що простенький висновок що компютер це “залізо” + “макулатура” + хороший програміст або хоча би грамотний користувач.

Макулатура — це звичайно що жарт, хоча можливо при створенні програм дехто ще використовує звичайний папір, звісно що всі програми пишуться в спеціальних редакторах, файли яких зберігаються в електронному виді, і в електронному виді попадають в память компютера.

Обчислювальна потужність компютера базується на ефективній взаємодії його апаратних і програмних компонентів.

Після того коли ви вводити програму для вирішенння якогось небуть завдання, центральний процесор витягує із памяті команди і виконує їх, обробляє відповідно цим командам дані. Ці дані можуть бути витягнуті із тої ж памяті, або отримані із зовнішніх пристроїв.

Після виконання одної команди, центральний процесор переходить до виконання наступної, часто з результатом попередньої обробки.  В процесі виконання такої програмної послідовності команд і проходить вирішення такого завдання.

Кожен процесор ЕОМ характеризується певним обмеженим правилом простих операцій, системою команд. Ці команди (машинна мова) повинні бути відомі користувачу, який вирішує своє завдання на даній машині. Щоб машина могла сприймати передаваємі їй команди і дані, вони повинні бути представлені в двійковій формі.

Кожній команді системі ставиться відповідно двійковий код, і всі числові значення виражаються в двійковій системі числення. Це програмування на “низькому” рівні, в кодах. Таким способом програмісти високої кваліфікації створюють невеликі, але дуже важливі програмні модулі, які “оживляють” апаратні компоненти.

Більшість ж програм створюється на “високому” рівні з допомогою відповідних компютерних мов програмування.

Рівні програмного забезпечення.

Звісно що кінцева ціль любої компютерної програми — це управління апаратними засобами. Навіть якщо нам здається, що така програма ніяк не взаємодіє з обладнанням, і не потребує ніякого введення даних с пристрою введення і не виконує виведення даних на пристрої виводу, то всерівно її робота основана на взаємодії з апаратними компонентами (процесором, памятю і т.д).

Програмне і апаратне забезпечення в компютері працюють в безперервному звязку і в безперервній взаємодії.

Якщо у вас включений ПК, але не запущена програма, яка активно видає відео ефекти, і ви не створюєте електронну копію вашого тексту в редакторі Word, всерівно робота продовжується. “Очікується”  введення з клавіатури і миші.

При цьому проходить програмне опитування стану цих пристроїв введення. Періодично (з частотою зміни кадрів монітору) передається вміст екранної області памяті на відеоконтролер. Йде підрахунок тимчасових імпульсів системних годин, і в встановлений час почне відключатись монітор, вінчестер, і т.д.

Це починають працювати енергозберігаючі програми, які забезпечують керування електроживленням. Але взаємодія здійснюється не тільки між програмним і апаратним забезпеченням, але і між різними програмними засобами.

Як склад апаратного обладнання називається апаратною  конфігурацією, так і склад програмного забезпечення обчислювальної системи називають програмною конфігурацією. Між програмами виконуються, опираючись на інші програми більш низького рівня. Таким чином, програмне забезпечення розподілено на декілька взаємодіючих між собою рівнів.

Рівні програмного забезпечення (ПО) створюють пірамідальну конструкцію. Кожен наступний рівень опирається на програмне забезпечення наступних рівнів. Такий розподіл зручний для всіх етапів роботи з обчислювальною системою. Від установки програм, до практичної експлуатації і технічного обладнання.

Піраміда програмного забезпечення, кожен вищестоячий рівень підвищує і розширює функціональні можливості всієї системи. Так наприклад, обчислювальна система з програмним забезпеченням тільки базового рівня не здатна виконувати більшість функцій, але дозволяє встановити системне програмне забезпечення і т.д.

Помилки на верхніх рівнях приводять звісно до повідомлень про помилки, скидання активної програми, втрати даних. Помилки на базовому рівні можуть викликати крах всієї системи, зависання, перезапуск компютера, втрата параметрів налаштування і навіть знищення програм системи.

Базовий рівень.

Самим низьким рівнем програмного забезпечення являється базове програмне забезпечення. Воно відповідає за взаємодію з базовими апаратними засобами.  Як правило, базові програмні засоби безпосередньо входять в склад базового обладнання і зберігаються в спеціальних мікросхемах, які називаються постійні запамятовуючі пристрої. ROM — Read Only Memory. Програми і дані записуються “прошиваються” в мікросхеми постійних запамятовуючих пристроїв на етапі виробництва, і не можуть бути змінені в процесі експлуатації.  

В тих випадках, коли зміна базових програмних засобів під час експлуатації являється технічно потрібним, замість мікросхем постійних запамятовуючих пристроїв застосовують перепрограмуємі постійні запамятовуючі пристрої.

EPROM — Erasable and Programmable Read Only Memory. В цьому випадку зміни вмісту можна виконувати як безпосередньо в складі обчислювальної системи, так і по за неї, на спеціальних пристроях які називаються програматорами.

Системний рівень 

Системний рівень — перехідний. Програми, які працюють на цьому рівні, забезпечують взаємодію остальних програм компютерної системи з програмами базового рівня і безпосередньо з апаратним забезпеченням, точніше виконують “посередницькі” функції.

Від програмного забезпечення цього рівня багато в чому залежить експлуатаційні показники всієї обчислювальної системи в цілому. Так наприклад при підключенні до обчислювальної системи нового обладнання на системному рівні повинна бути встановлена програма, яка забезпечує взаємозвязок інших програм з цим обладнанням. Конкретні програми, які відповідають за взаємодію з конкретними пристроями, називаються драйверами простроїв, вони входять в склад програмного забезпечення системного рівня.

Інший клас програм системного рівня відповідає за взаємодію з користувачем. Завдяки їм користувач отримує можливість вводити дані в обчислювальну систему і керувати її роботою. Ці програмні засоби називають засобами забезпечення користувацького інтерфейсу. Від них напряму залежить зручність роботи з компютером і продуктивність нашої праці.

Сукупність програмного забезпечення системного рівня створює ядро операційної системи компютера. Відзначу що якщо компютер оснащений програмним забезпеченням системного рівня, то він уже підготовлений до установки програм більш високого рівня, до взаємодії програмних засобів з обладнанням і саме головне до взаємодії з користувачам.

Наявність ядра операційної системи — безпосередньо умова для можливості практичної роботи людини з обчислювальною машиною.

Службовий рівень

Програмне забезпечення цього рівня взаємодіє як з програмами базового рівня, так і з програмами системного рівня. Основне призначення службових програм (їх також називають утилітами) складається з автоматизації роботи по провірці, і налаштуванню компютерної системи. В більшості випадків вони використовуються для розширення або покращення функцій системних програм.

Деякі службові програми включають в склад операційної системи, але більшість службових програм являються для операційної системи зовнішніми і служать для розширення її функцій. Службові програми які не включені до операційної системи, часто відносять до прикладного рівня.

Прикладний рівень

Програмне забезпечення прикладного рівня являє собою комплекс прикладних програм, з допомогою яких на даному робочому місці виконуються конкретні завдання. Спектр цих завдань широкий, від виробничих до творчих і розважально – навчальних.

На даний час програмістами – спеціалістами створений величезний фонд прикладних програм для різних видів діяльності, для вчених, конструкторів, інженерів, модельєрів, дизайнерів, музикантів, професіоналів і любителів.

Ітак між прикладним і системним програмним забезпеченням існує безпосередній взаємозвязок, де перше спирається на друге.  Тому універсальність обчислювальної системи, доступність прикладного забезпечення, і ширина функціональних можливостей компютера напряму залежить від типу використовуваної операційної системи.

На цьому буду закруглятись, в цій публікації було розглянуто скажем так, класичну класифікацію програмного забезпечення. Взагалі, можливо хтось з вас скаже для чого поглиблюватись в знання інформатики, якщо в веб дизайні можна обходитись і без них.

Можна але люба корисна інформація дозволить закріпити ваші знання, і вони по любому стануть в нагоді, можу навести приклад, взяти хочаб супутникові тюнери від компанії Viasat по Україні, звісно ця компанія їх не виготовляє, але вона замовляє тюнери у виробника, і де на базовому рівні міняє програмне забезпечення.

А це означає що в випадку якщо ви відмовляєтесь від платних послуг компанії Viasat, то взагалі втрачаєте можливість перегляду каналів з цього тюнера. Який вихід, вернути все до заводських налаштуван, нічого не дасть оскільки базові налаштування зроблені не виробником а самою Viasat.

Ось і стає зрозуміло, що для того щоб отримати можливість передивлятись хоча би безкоштовні канали, потрібно поміняти базове програмне забезпечення, яке можливо зробити завдяки спеціальним апаратним засобам.

Звісно що нарахунок тюнеру від  Viasat вам навряд чи получиться отримати можливість перегляду хоча би безкоштовних каналів, так як ні обладнання ні знань у вас не буде, а якщо спробувати способом звернутись до спеціаліста по цьому питанню, то вартість наскльки я зрозумів не окупиться, дешевше придбати новий тюнер.

Про те всерівно більше знань лишніми не будуть, і знання вам вкажуть хоча би напрямок, де можна знайти відповідь на питання, на цьому все до зустрічі.